Spis treści
- Mediacje w sprawach cywilnych i gospodarczych
- Mediacje dla rodziny
- Wynik mediacji ma moc wyroku
- Rola pełnomocnika w postępowaniu mediacyjnym
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W pierwszej części poznaliśmy cztery zasady dobrych mediacji, które honorujemy w białostockiej kancelarii mecenas Urszuli Zajko. Sprawdźmy teraz, jakie korzyści wiążą się z pomyślnym zakończeniem procesu mediacyjnego w poszczególnych sprawach.
Mediacje w sprawach cywilnych i gospodarczych
Istotne tu będą korzyści:
- finansowe – mediacje są tańsze niż prowadzenie postępowania w sądzie,
- czasowe – można mieć tu nadzieję na rozwiązanie sprawy w ciągu miesiąca, podczas gdy w sądzie mogłaby ona trwać kilka lat,
- dyskrecja – w czasie mediacji obowiązuje poufność, natomiast postępowanie w sądzie prowadzone jest w sposób jawny,
- decyzyjność – w mediacji to strony decydują o jej przebiegu, są odpowiedzialne za decyzje,
- dobre relacje – jeśli strony samodzielnie wypracują rozwiązanie, będzie ono na ogół korzystne i dla jednej, i dla drugiej.
Mediacje dla rodziny
W sprawach rodzinnych jako pozytywne cechy mediacji wymieniane są:
- poufność – wszystkie kwestie poruszane są w wąskim gronie, w sądzie nie mamy takiego komfortu, ponieważ postępowania sądowe mają charakter publiczny,
- współdecydowanie – na tej drodze wszelkie decyzje podejmowane są za zgodą obu stron, co znaczy, że muszą być przez nieuznane za satysfakcjonujące rozwiązanie,
- odpowiedzialność – w związku z powyższym zyskujemy poczucie sprawstwa w swoim życiu,
- ochrona dzieci – nie biorą one w postępowaniu mediacyjnym, nie uczestniczą bezpośrednio w konflikcie,
- poszanowanie osoby – na tej drodze rozwiązywania konfliktów nie prowadzi się postępowania dowodowego, jego istotą jest poszukiwanie optymalnego rozwiązania, a nie winnego.
Przeczytaj również: Kiedy żądać rozwodu z orzeczeniem o winie?
Wynik mediacji ma moc wyroku
Na mocy art. 18315 kodeksu postępowania cywilnego, ugoda, która została zawarta przed mediatorem, po zatwierdzeniu jej przez sąd, zyskuje moc prawną ugody, która została zawarta w procesie sądowym.
Należy pamiętać o tym, że protokół podpisany po zakończeniu mediacji powinien zawierać: dane stron, ich adresy, dane mediatora, miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, uzyskany wynik. Tyko wtedy będzie mogła zostać zatwierdzona przez sąd.
Rola pełnomocnika w postępowaniu mediacyjnym
Prawnik, będący pełnomocnikiem którejś ze stron, i biorący udział w mediacji spełnia rolę inną niż w sądzie. Przede wszystkim istotne tu są potrzeby pozaprawne, wartości, relacje interpersonalne. To formuła zdecydowanie inna niż ta wykorzystywana w postępowaniu sądowym, dlatego dobrze, jeśli adwokat ma doświadczenie mediacyjne. Białostoczanie docenili już takie kompetencje mecenas Zajko, która jest mediatorem certyfikowanym przez Radę Regentów Krajowej Izby Mediatorów i Arbitrów oraz ICAMC Sądu Arbitrażowego i Centrum Mediacji. Pani mecenas prowadziła już wiele postępowań mediacyjnych, doprowadzając do polubownych rozwiązań. Tych z Państwa, którym zależy na uniknięciu drogi sądowej, zapraszamy na indywidualne konsultacje.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne korzyści mediacji w sprawach cywilnych i gospodarczych?
Główne korzyści to niższe koszty w porównaniu z postępowaniem sądowym, oszczędność czasu, dyskrecja, decyzyjność stron i możliwość zachowania dobrych relacji między stronami.
Czy wynik mediacji ma moc prawomocnego wyroku sądu?
Tak, wynik mediacji, po zatwierdzeniu przez sąd, zyskuje moc prawną ugody, jaką zawarto w procesie sądowym.
Jakie informacje powinien zawierać protokół po zakończeniu mediacji?
Protokół powinien zawierać dane stron, ich adresy, dane mediatora, miejsce i czas przeprowadzenia mediacji oraz uzyskany wynik.
Jakie są korzyści mediacji w sprawach rodzinnych?
Korzyści to poufność, współdecydowanie, poczucie odpowiedzialności, ochrona dzieci oraz poszanowanie osoby, bez prowadzenia postępowania dowodowego.
Jaką rolę pełni pełnomocnik w postępowaniu mediacyjnym?
Pełnomocnik spełnia rolę związaną z potrzebami pozaprawnymi, wartościami, relacjami interpersonalnymi i jego doświadczenie mediacyjne jest ważne dla skuteczności mediacji.