Urszula Zajko jest doświadczonym adwokatem prowadzącym sprawy obejmujące rozwody. Białystok to miasto, w którym pani mecenas prowadzi swoją kancelarię. Pani mecenas odznacza się w tej roli dużym wyczuciem istotnym dla tak osobistych kwestii. Doświadczenie, które zdobyła w ciągu wielu lat wykonywania zawodu, czyni z niej jednego z najbardziej wziętych prawników w stolicy Podlasia. Jako adwokat od rozwodów w Białymstoku pomaga ocenić sytuację oraz przeprowadza Klientów przez cały proces rozwodowy.
Czym jest rozwód w świetle prawa?
Rozwód jest formalnym rozwiązaniem małżeństwa, stwierdzonym sądownie. Prawo rodzinne oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno określają, w jakich sytuacjach może być on orzeczony. Wola małżonków nie jest powodem wystarczającym. Zgodnie z ustawą, w toku postępowania sądowego musi zostać udowodniony zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Jak prowadzone są sprawy rozwodowe w kancelarii Urszuli Zajko w Białymstoku?
Celem adwokata będącego pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej jest uzyskanie rozwodu w możliwie najkrótszym czasie, co przekłada się na zminimalizowanie kosztów i stresu Klienta oraz dzieci.
Już w czasie pierwszego spotkania omawiane są przesłanki rozwodu – to na ich podstawie sąd podejmie decyzję o udzieleniu rozwodu bądź nie.
Po pierwsze chodzi o zupełny rozkład wszelkich więzi między małżonkami. Dotyczy to trzech sfer współżycia małżeńskiego:
więzi duchowej – o ustaniu jej istnienia świadczy wygaśnięcie więzi konstytuujących związek małżeński, czyli miłości, akceptacji, szacunku. Ważne! Nie oznacza to, że małżonkowie muszą pozostawać ze sobą we wrogich relacjach;
więzi fizycznej – podstawą stwierdzenia jej braku jest zaprzestanie cielesnego obcowania. Przyjmuje się, dowodem takiego stanu rzeczy jest upłynięcie co najmniej 6 miesięcy od ostatniego zbliżenia;
więzi materialnej – jej zanik manifestuje się tym, że małżonkowie nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego. Ważne! Nie oznacza to, że nie mogą oni zamieszkiwać pod wspólnym dachem w szczególnych okolicznościach, kiedy na przykład ze względów finansowych nie mogą zamieszkać oddzielnie.
Zanik poszczególnych więzi musi być wyrazem woli każdego z małżonków. Jeśli więzi fizyczne i materialne zanikają w wyniku okoliczności niezależnych (jak długotrwałe przebywanie w szpitalu, wyjazd w celach zarobkowych), a nie towarzyszy im rozkład więzi duchowej, zupełny rozkład pożycia nie zostanie stwierdzony.
Po drugie badana jest trwałość rozkładu pożycia. Stwierdza się ją, gdy:
nie jest możliwe scalenie wszystkich więzi małżeńskich (duchowej, fizycznej, materialnej);
od zaniku więzi upłynął już pewien czas (proporcjonalny do stażu małżeńskiego; przyjmuje się, że im dłużej trwa małżeństwo, tym bardziej prawdopodobne, że więzi uda się odnowić).
Jak przygotowywany jest pozew rozwodowy?
Jeśli adwokat wspólnie z Klientem ustali, że przesłanki rozwodu są wystarczające, przygotowywany jest pozew rozwodowy. W zależności od zaistniałej sytuacji i woli małżonków, możliwe jest wnioskowanie o:
rozwód bez orzekania o winie,
rozwód z orzeczeniem o winie.
W toku postępowania sądowego ustalane są takie kwestie jak:
miejsce pobytu dzieci,
Rozwód bez orzekania o winie a rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są różnice?
Rozwód bez orzekania o winie jest najprostszą i najczęściej wybieraną formą zakończenia małżeństwa podczas sprawy rozwodowej w Białymstoku. W tej procedurze sąd nie bada, kto jest winny rozpadu związku. Małżonkowie muszą jedynie udowodnić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a wola kontynuowania małżeństwa nie istnieje po żadnej ze stron. Taki rozwód zazwyczaj przebiega szybciej i mniej konfliktowo, co może być korzystne zwłaszcza w sytuacjach, gdy para ma wspólne dzieci i chce uniknąć dodatkowego stresu związanego z postępowaniem sądowym.
Sprawy rozwodowe w Białymstoku obejmują również rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Jest to bardziej skomplikowany i czasochłonny proces. W tym przypadku sąd bada, kto jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Strona składająca pozew o rozwód w Białymstoku musi przedstawić dowody na potwierdzenie swoich zarzutów. Takie postępowanie może obejmować świadków, dowody pisemne czy inne materiały, które potwierdzają winę jednego z małżonków. Orzeczenie o winie ma znaczenie nie tylko psychologiczne, ale również prawne, gdyż może wpływać na zasady podziału majątku oraz na kwestie alimentacyjne.
Jak wybrać odpowiednią formę rozwodu?
Decyzja o wyborze między rozwodem bez orzekania o winie a rozwodem z orzeczeniem o winie zależy od Państwa indywidualnej sytuacji. Jeśli zależy Państwu na szybkim i bezkonfliktowym zakończeniu małżeństwa, rozwód bez orzekania o winie jest najlepszym rozwiązaniem. Z kolei, jeśli uważają Państwo, że wina za rozpad małżeństwa leży wyłącznie po stronie drugiego małżonka i chcą Państwo, aby sąd to potwierdził, warto rozważyć rozwód z orzeczeniem o winie.
Separacja przed rozwodem
Jeśli natomiast doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, ale nie jest możliwe udowodnienie tego, że ma on charakter trwały, wskazane jest wystąpienie o separację.
Jakie wsparcie oferuje adwokat Urszula Zajko w zakresie postępowania rozwodowego?
Dla wielu naszych Klientów rozwód w Białymstoku jest trudnym doświadczeniem, które wywiera wpływ na różne sfery ich życia – od emocjonalnych po ekonomiczne. Dokładamy wszelkich starań, by cały proces przeprowadzić w możliwie komfortowy sposób. Jako adwokat od spraw rozwodowych w Białymstoku dbamy o wszystkie sprawy formalne, przygotowanie stosownych pism, ustalenie dat. Objaśniamy możliwości, podpowiadamy w wyborze optymalnych rozwiązań. Nasi Klienci mają pewność, że swoje sprawy rozwodowe powierzyli w ręce kompetentnego adwokata. Rozwód w Białymstoku jest dzięki temu dla nich mniej stresującym przeżyciem. Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy na spotkanie w siedzibie naszej kancelarii.