Spis treści
- Kiedy warto podjąć działania związane z mediacjami
- Pokrewieństwo i powinowactwo – tutaj także pomoże mediator
- Neutralne rozmowy poza Sądem lub zamiast rozprawy
- Nasza kancelaria jest przygotowana do prowadzenia mediacji
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
O mediacjach była mowa w kilku wcześniejszych wpisach blogowych, natomiast temat pojawia się często w praktyce naszej kancelarii adwokackiej, ponieważ jest to jedna z form rozwiązywania konfliktów, z założenia korzystna dla każdej ze stron postępowania. W sprawach sądowych, gdzie zastosowanie mają przepisy prawa rodzinnego, pomoc mediatora okazuje się często sposobem na kompromis.
Kiedy warto podjąć działania związane z mediacjami
Niemajątkowe oraz majątkowe stosunki prawne w rodzinie określane są przepisami prawa rodzinnego. W ramach tego obszaru prawa istnieje wiele kwestii, których polubowne rozwiązanie sprawia, że z pomocy kancelarii adwokackiej strony danego sporu korzystają, gdy kwestie te nie wymagają rozstrzygania przez Sąd, a jedynie zatwierdzenia prawomocnym wyrokiem.
Mediator może Państwu pomóc w sprawach z zakresu:
- prawa małżeńskiego – rozpoczęcie oraz kontynuacja małżeństwa nie wymagają zazwyczaj pomocy mediacyjnej, natomiast odnośnie ustania małżeństwa, czyli przy sprawach o rozwód, mediacje mogą znacznie usprawnić postępowanie sądowe;
- obowiązku alimentacyjnego – kwestią sporną jest zwykle zasadność płacenia alimentów, wysokość świadczenia alimentacyjnego oraz potrzeba zasądzania alimentów w opiece naprzemiennej; na drodze mediacji zwiększa się szansa uzyskania kompromisu;
- władzy rodzicielskiej – jej ustanowienia, ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia, zależnie od roszczeń strony składającej pozew; zobowiązanie jednego z rodziców lub obojga rodziców do określonego postępowania również może być celem spotkań mediacyjnych.
Sprawy inne niż rozwodowe, w których mediacje pozwalają na zażegnanie określonych sporów to również obszar działania mediatorów, którzy pozostają neutralni oraz bezstronni.
Pokrewieństwo i powinowactwo – tutaj także pomoże mediator
Zapisy prawa rodzinnego dotyczą nie tylko osób będących krewnymi, czyli połączonych więzami biologicznymi (na przykład: rodzic-dziecko, rodzeństwo, dziadek-wnuk), lecz również osób, które łączy powinowactwo. Powinowaci w obrębie małżeństwa to na przykład mąż i członkowie rodziny żony. Tutaj również mają zastosowanie przepisy Kodeksu rodzinnego oraz opiekuńczego, a tym samym zdarzają się sprawy z udziałem mediatora.
W kancelarii adwokackiej uzyskacie Państwo pomoc mediacyjną, gdy ma ona dotyczyć:
- sporów pomiędzy krewnymi w linii prostej,
- sporów pomiędzy krewnymi w linii bocznej (pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej),
- sporów osób spowinowaconych, przy czym powinowactwo trwa również pomimo rozwiązania małżeństwa, w tym rozwiązania przez rozwód.
Upowszechnienie wykorzystywania mediacji w sprawach cywilnych, także w formie mediacji przedsądowych, pozwala skrócić oraz usprawnić postępowania procesowe. Dla stron poszczególnych sporów oznacza to realne oszczędności z tytułu zmniejszenia liczby rozpraw sądowych, potrzebnych do uzyskania wyroku.
Neutralne rozmowy poza Sądem lub zamiast rozprawy
Jeżeli obie strony danego sporu wykazują wolę uczestniczeniach w mediacjach, możliwe jest rozwiązane konfliktu bez wnoszenia pozwu. Zawsze jednak powinno to pozostać autonomiczną decyzją stron i mediator nie może wpływać na podjęcie takiej decyzji. Zgłaszając się do kancelarii adwokackiej, która w ramach usług oferuje również działania mediacyjne, można poznać faktyczne korzyści płynące z polubownego rozstrzygania sporów.
Nasza kancelaria jest przygotowana do prowadzenia mediacji
Doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w sprawach rodzinnych, a także procesach majątkowych, karnych i innych pokazuje nam, że osoby zgłaszające się po pomoc mediatora mają coraz większą wiedzę na temat mediacji przedsądowych. Nasz kancelaria adwokacka z Białegostoku zapewniamy Klientom wszechstronne działania, które są alternatywą dla tradycyjnej procedury sądowej.
Przeczytaj również: Opieka naprzemienna nad dzieckiem. Z praktyki kancelarii adwokackiej
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Dlaczego warto podjąć działania związane z mediacjami?
Mediacje są szczególnie przydatne w niemajątkowych oraz majątkowych stosunkach prawnych w rodzinie. Są one korzystne w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych oraz związanych z władzą rodzicielską, gdzie możliwy jest kompromis bez konieczności rozstrzygania przez Sąd.
Jakie są korzyści z mediacji w sprawach rodzinnych?
Mediacje pozwalają na oszczędności czasowe i finansowe, skracając postępowania procesowe. Umożliwiają one kompromisowe rozwiązanie sporów, unikając licznych rozpraw sądowych, co jest korzystne dla obu stron.
Czy mediacje są pomocne w rozwiązywaniu konfliktów powinowactwa?
Tak, mediacje obejmują również kwestie powinowactwa, czyli relacji między krewnymi i spowinowaconymi. Mogą one pomóc rozwiązać spory pomiędzy krewnymi w linii prostej i bocznej, jak również osobami spowinowaconymi.
Co zrobić, aby uniknąć sądowej rozprawy?
Jeśli obie strony sporu są skłonne do uczestnictwa w mediacjach, istnieje możliwość rozwiązania konfliktu bez wnoszenia pozwu do sądu. Decyzja o mediacji powinna być autonomiczną decyzją stron, a mediator nie może wpływać na jej podjęcie.
Czy kancelaria oferuje pomoc w mediacjach?
Kancelaria adwokacka Urszula Zajko oferuje kompleksowe działania mediacyjne, będące alternatywą dla tradycyjnej procedury sądowej. Kancelaria posiada doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach rod