Spis treści

Chociaż w Kodeksie cywilnym istnieją odpowiednie zapisy dotyczące odszkodowań, prawo odszkodowawcze wymaga często dodatkowego zbadania okoliczności danej sprawy. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacji, gdy nie może dojść do polubownego rozwiązania sporów w drodze mediacji lub gdy z określonych przyczyn osoba zobowiązana odmawia wypłaty lub wyrównania kwoty odszkodowań. Można zwrócić się wtedy do kancelarii odszkodowawczej lub do prawnika specjalizującego się w takich sprawach.

Miejsce dla działań adwokata w prawie odszkodowawczym

Chociaż rośnie liczba podmiotów, które świadczą usługi jako kancelaria odszkodowawcza, nadal również adwokaci zajmują się często sprawami związanymi z wypłacaniem odszkodowań. Wykształcenie prawnicze oraz wszechstronna wiedza z zakresu Kodeksu cywilnego są podstawą każdej takiej współpracy.

W praktyce oznacza to szereg korzyści, na które może liczyć osoba ubiegająca się o wypłacenie odszkodowania, o podwyższenie kwoty roszczeń lub wnioskująca w innych aspektach co do odszkodowania/zadośćuczynienia.

Pomoc prawnika to:

  • świadomy wybór osoby, która reprezentuje Klienta – decydując się na kancelarię prawną można tym samym wybrać prawnika, bazując na przykład na jego renomie i pozytywnych opiniach; w przypadku kancelarii odszkodowawczych opiekun przydzielany jest zazwyczaj niejako automatycznie;
  • wszechstronne działania, w tym reprezentowanie przed sądem – wiele roszczeń znajduje swój finał na drodze przedsądowej, w tym także jako efekt mediacji; gdy jednak zapada decyzja o skierowaniu sprawy do sądu, zajmujący się Państwa sprawą adwokat będzie również w sądzie reprezentować Państwa interesy;
  • rozsądek w kwestiach finansowych – odpłatność za prowadzenie określonej sprawy może być ustalona z góry, co pozwala planować domowy budżet niezależnie od docelowej kwoty uzyskanego odszkodowania; tutaj ważne jest również, że adwokat nie korzysta z odpłatnej pomocy firm zewnętrznych, zatem nie rosną też Państwa koszty.

Ważne! Prace adwokata zgodne są z etyką, w myśl zasad zaufania publicznego – obowiązują tutaj zasady etyki zawodowej, uchwalone przez Naczelną Radę Adwokacką (Kodeks etyki adwokackiej na podstawie uchwały nr 52/2011 NRA z 19 listopada 2011 r.). Oznacza to, że adwokat nie może postępować w sposób, który obniżyłby zaufanie społeczeństwa do całości zawodu adwokackiego.

Tak więc chociaż zapisy prawa odszkodowawczego są ogólnodostępne, a możliwość odwoływania się do tych zapisów ma każdy obywatel oraz każdy podmiot, w poszczególnych okolicznościach wsparcie prawnicze jest dodatkowym udogodnieniem.

Szkody na osobie, szkody majątkowe i inne

Przedmiotem roszczeń dotyczących odszkodowań (także na przykładzie naszych Klientów z Białegostoku) mogą być utracone lub uszkodzone dobra materialne, ale też zdrowie i życie osoby poszkodowanej czy prawa autorskie. W każdym z tych przypadków roszczenia odszkodowawcze bywają w całości lub w części uznane przez ubezpieczyciela.

Optymalna wersja sfinalizowania takich działań to sytuacja, w której:

  • poszkodowany otrzymuje kwotę, o którą się ubiega,
  • w przypadku naprawy szkody – gdy stan rzeczy zostaje przywrócony do stanu sprzed wniesienia roszczeń.

Jeżeli tak się nie stało, warto podjąć decyzję o dalszych działaniach, ponieważ nawet wypłacone odszkodowanie nie jest przeszkodą do ubiegania się o jego wyrównanie. Zaistnieć muszą jednak wcześniej przyczyna i skutek, aby podmiot zobowiązany do zapłaty ubezpieczenia przedsądowo, ani sąd w przypadku, gdy sprawa trafi na wokandę, nie mieli wątpliwości, że roszczenia są uzasadnione.

Dodatkowe aspekty praktyczne prawa odszkodowawczego

W dziedzinie odszkodowań ważne jest, że o odszkodowania w uzasadnionych okolicznościach można się ubiegać nie tylko od osób prywatnych, ale też od władz państwowych, spółek, czy spółdzielni mieszkaniowych. Wsparcie w postaci pełnej obsługi prawnej oznacza wtedy wszystkie działania, które standardowo wnioskodawca musiałby przejąć na siebie, czyli od nadzoru nad terminami i korespondencją po uczestnictwo w rozprawach sądowych, gdyby nie doszło do ugody. Wsparcie adwokata oznacza zatem komfort, że wszystkie działania mają odpowiedni nadzór.

Przeczytaj również: Prawo karne a przepisy o granicach obrony koniecznej


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie korzyści daje współpraca z adwokatem w sprawach odszkodowawczych?

Współpraca z adwokatem oferuje indywidualne podejście, reprezentację przed sądem, oraz kontrolę kosztów, co daje większe szanse na uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia.

W jakich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej?

W sytuacjach, gdy nie można dojść do polubownego rozwiązania sporu, lub gdy osoba zobowiązana odmawia wypłaty odszkodowania, pomoc specjalisty może być kluczowa.

Czy pomoc prawna jest potrzebna przy każdym rodzaju odszkodowania?

Pomoc prawna może okazać się niezbędna w złożonych przypadkach, gdzie konieczne jest fachowe zbadanie okoliczności i reprezentacja przed sądem.

Jakie rodzaje szkód obejmuje prawo odszkodowawcze?

Prawo odszkodowawcze dotyczy zarówno szkód na osobie, szkód majątkowych, jak i innych, takich jak naruszenie praw autorskich czy utrata zdrowia.

Co zrobić, gdy otrzymane odszkodowanie jest niewystarczające?

W przypadku, gdy uzyskane odszkodowanie nie pokrywa wszystkich strat, można ubiegać się o jego wyrównanie, zwracając się o pomoc do doświadczonej kancelarii prawnej.