Spis treści
- Gdy dziecko osiąga pełnoletność
- Dorosłe dziecko składa pozew o alimenty
- W jakich przypadkach dorosłemu dziecku należą się alimenty od rodziców?
- Pozew o alimenty to nie wszystko
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Pozew o alimenty, zazwyczaj budzi pejoratywne odczucia, gdyż kojarzy się z walką o pieniądze i przerzucaniem się argumentami pomiędzy stronami postępowania.
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka, często jest trudną i drażliwą kwestią poruszaną w sporach pomiędzy rozstającymi się małżonkami. Każda strona wyłuszcza swoje racje i często naprawdę bardzo ciężko dojść do porozumienia. Bywa, że najlepszym wyjściem jest skorzystanie ze wsparcia mediatora, który pomoże złagodzić emocje i znaleźć kompromisowe rozwiązanie sytuacji. Bo przecież, sam obowiązek zapewnienia dziecku godnych warunków do rozwoju i nauki jest czymś oczywistym i nie powinien być zarzewiem konfliktu.
Gdy dziecko osiąga pełnoletność
O ile, konieczność utrzymywania małoletnich dzieci nie budzi żadnych kontrowersji (chyba, że kwestią sporną jest wysokość ponoszonych kosztów), to w przypadku dzieci, które ukończyły 18 rok życia sprawy zaczynają się komplikować. Wielu osobom, może się wydawać, że pełnoletnie dziecko, które w świetle prawa jest już traktowane, jako osoba dorosła, powinno samodzielnie się utrzymywać i nie oczekiwać alimentów od rodziców.
Jednak, przepisy prawa nie precyzują górnej granicy wieku osiągniętego przez dziecko, który by automatycznie zwalniał rodziców z obowiązku alimentacyjnego i przewidują sytuacje, gdy rodzic nadal musi ponosić koszty związane z utrzymaniem syna czy córki. Podstawą do rozpatrywania takiej potrzeby jest składany przez pełnoletnie dziecko pozew o alimenty.
Przeczytaj również: Pozew o alimenty na pełnoletnie dziecko – cz. II
Dorosłe dziecko składa pozew o alimenty
W sprawach o alimenty, w imieniu małoletniego dziecka występuje opiekun prawny, czyli najczęściej jedno z rodziców. Dziecko, które ukończyło już 18 lat, osobiście składa pozew o alimenty, a ewentualne reprezentowanie go przez rodzica może nastąpić tylko po otrzymaniu pełnomocnictwa. Istotnym elementem pozwu jest uzasadnienie i przedstawienie okoliczności, które powodują, że wskazane jest świadczenie alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka. Dobrze w takich wypadkach skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który posiada stosowną wiedzę na temat treści, które powinien zawierać taki pozew.
W jakich przypadkach dorosłemu dziecku należą się alimenty od rodziców?
Podstawą świadczenia alimentów na pełnoletnie dziecko, jest fakt, że nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie (chyba, że posiada majątek, który daje taką możliwość).
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy:
- dziecko podejmuje naukę na wyższej uczelni, która uniemożliwia mu podjęcie pracy i osiąganie dochodów (jeśli są to studia w trybie zaocznym, rodzice zobowiązani są do opłacania czesnego tylko w sytuacji, gdy nie obciąży to zbytnio, ich budżetu),
- dziecko jest niepełnosprawne i ten stan uniemożliwia mu podjęcie pracy (w takim przypadku obowiązek alimentacyjny może być utrzymany do końca życia),
- dziecko ukończyło edukację, ale nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i pozostaje w niedostatku. W pozwie o alimenty, należy udowodnić ten fakt.
Pozew o alimenty to nie wszystko
Sąd rozpatrujący pozew o alimenty na pełnoletnie dziecko sprawdzi zasadność takiego żądania i przeanalizuje okoliczności wskazane przez pozywającego.
W następnym artykule przedstawione zostaną sytuacje, w których rodzice mogą uchylić się od alimentacji na rzecz pełnoletniego dziecka.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Kiedy można żądać alimentów na pełnoletnie dziecko?
Alimenty na pełnoletnie dziecko można żądać, gdy dziecko kontynuuje naukę, jest niezdolne do pracy lub gdy jego zarobki są niewystarczające do utrzymania się.
Warunki uzyskania alimentów dla pełnoletniego dziecka
Warunkiem uzyskania alimentów jest udowodnienie, że pełnoletnie dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie z powodu nauki, niezdolności do pracy lub niskich zarobków.
Jakie dokumenty są potrzebne do pozwu o alimenty?
Do pozwu o alimenty konieczne są dokumenty potwierdzające sytuację życiową i finansową dziecka, takie jak zaświadczenia o nauce, o stanie zdrowia, o dochodach.
Ile czasu trwa procedura alimentacyjna?
Czas trwania procedury alimentacyjnej zależy od wielu czynników, w tym od skomplikowania sprawy i obciążenia sądu.
Jakie są możliwe wysokości alimentów?
Wysokość alimentów jest ustalana indywidualnie na podstawie potrzeb dziecka i możliwości finansowych rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.