Spis treści
- Kiedy można wnieść pozew o podwyższenie alimentów?
- Dziecko pełnoletnie również może wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów
- Alimenty płacą nie tylko rodzice
- Profesjonalna pomoc decyduje o przebiegu sprawy
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są podstawy prawne dotyczące kalkulowania wysokości alimentów oraz zakres wydatków?
- Kiedy można wnosić pozew o podwyższenie alimentów?
- Jakie są uzasadnienia dla podwyższenia alimentów według orzeczenia Sądu Najwyższego z 1 czerwca 1965 r.?
- Czy pełnoletnie dziecko może wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów?
- Kto, oprócz rodziców, może być zobowiązany do płacenia alimentów?
W pierwszej części artykułu przedstawione zostały podstawy prawne dotyczące kalkulowania wysokości alimentów oraz zakres wydatków. W tym miejscu przechodzimy do określenia sytuacji życiowych, w przypadku zaistnienia których możliwe jest domaganie się podniesienia kwoty alimentacyjnej.
Kiedy można wnieść pozew o podwyższenie alimentów?
O wysokości alimentów sąd orzeka na podstawie stanu stwierdzonego w chwili wydawania wyroku. Może on ulec zmianie w wyniku:
- dorastania dziecka – wraz z wiekiem jego potrzeby rosną.
Ważne! Zgodnie z niepublikowanym orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1 czerwca 1965 r. w sprawie sygn. akt I CZ 135/64 różnica wieku dzieci wynikająca z upływu czasu od daty zasądzenia wysokości alimentów stanowi uzasadnienie wzrostu potrzeb i wydatków wiążących się z pobieraniem nauki i uczęszczaniem na dodatkowe zajęcia;
- zmianą stanu zdrowia dziecka – przewlekła choroba generuje koszty leków, opieki specjalistycznej, rehabilitacji, utrzymywania diety,
- zmniejszenia możliwości zarobkowych rodzica, z którym dziecko mieszka,
- zwiększenia możliwości zarobkowych rodzica obciążonego obowiązkiem alimentacyjnym.
Podstawą pozytywnego rozpatrzenia pozwu o podwyższenie alimentów jest stwierdzenie zmiany stosunków, która takie żądania uzasadnia. Ustala się ją przez porównanie potrzeb dziecka i możliwości majątkowych pozwanego w chwili wydawania wyroku z chwilą wnioskowania o jego zmianę. Zmiana ta musi zostać przez stronę dowodzącą solidnie udokumentowana.
Dziecko pełnoletnie również może wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów
Jeśli uprawnione do alimentów dziecko, mimo osiągnięcia wieku pełnoletniego, nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich potrzeb życiowych, może skorzystać z prawa dochodzenia podwyższenia świadczenia alimentacyjnego.
Dotyczy to sytuacji, w których dziecko:
- studiuje,
- przewlekle choruje,
- z powodu niepełnosprawności nie może podjąć pracy.
Istnienie obowiązku alimentacyjnego w dwóch ostatnich przypadkach bez względu na wiek dziecka potwierdza niepublikowane orzeczenie Sądu Najwyższego z 12 maja 1998 r. w sprawie sygn. akt II CKN 722/97.
Przeczytaj również: Pozew o podwyższenie alimentów, czyli o rewidowaniu wysokości świadczenia alimentacyjnego, cz. 1
Alimenty płacą nie tylko rodzice
W sytuacji, kiedy rodzic nie jest finansowo wydolny, by ponosić wszystkie usprawiedliwione i udokumentowane koszty utrzymania dziecka, może ono wystąpić o uzupełnienie alimentów przez osoby zobowiązane w dalszej kolejności, czyli dziadków.
Profesjonalna pomoc decyduje o przebiegu sprawy
Podobnie jak w przypadku pozwu o alimenty, pozew o ich podwyższenie można przygotować samodzielnie. Warto jednak skorzystać z pomocy adwokata, by uniknąć nieprawidłowości, wpływających na wydłużenie całego procesu, a niekiedy także na jego niepomyślny przebieg.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są podstawy prawne dotyczące kalkulowania wysokości alimentów oraz zakres wydatków?
W artykule przedstawione zostały podstawy prawne dotyczące kalkulowania wysokości alimentów oraz zakres wydatków.
Kiedy można wnosić pozew o podwyższenie alimentów?
Pozew o podwyższenie alimentów można wnieść, gdy zachodzą zmiany takie jak dorastanie dziecka, zmiana stanu zdrowia dziecka, zmniejszenie możliwości zarobkowych jednego z rodziców lub zwiększenie możliwości zarobkowych rodzica obciążonego obowiązkiem alimentacyjnym.
Jakie są uzasadnienia dla podwyższenia alimentów według orzeczenia Sądu Najwyższego z 1 czerwca 1965 r.?
Zgodnie z tym orzeczeniem, różnica wieku dzieci wynikająca z upływu czasu od daty zasądzenia alimentów może uzasadniać wzrost potrzeb i wydatków związanych z edukacją i dodatkowymi zajęciami.
Czy pełnoletnie dziecko może wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów?
Tak, jeśli pełnoletnie dziecko nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb życiowych, np. kiedy studiuje, przewlekle choruje lub z powodu niepełnosprawności nie może podjąć pracy.
Kto, oprócz rodziców, może być zobowiązany do płacenia alimentów?
Jeśli rodzic nie jest w stanie finansowo pokryć kosztów utrzymania dziecka, alimenty mogą być uzupełnione przez innych zobowiązanych, na przykład dziadków.