Spis treści
- Kontakty z dzieckiem to nie tylko prawo, ale też obowiązek
- Okiem prawników z białostockiej kancelarii
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Co zrobić, jeśli drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem?
- Jakie są moje prawa w zakresie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?
- Kto inny niż rodzice może domagać się ustalenia kontaktów z dzieckiem?
- Jakie są przykłady sytuacji, w których jeden z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem?
- Co robić, jeśli wystąpią nadużycia ze strony rodzica mającego prawo do kontaktów z dzieckiem?
Co zrobić, jeśli drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem? Jakie masz prawa, by wyegzekwować widzenia?
Kiedy w wyniku rozwodu dochodzi do tego, że rodzice dziecka zamieszkują oddzielnie, pojawia się kwestia ustalenia rodzaju, zakresu i sposobu kontaktów. Jeśli rodzice nie ustalą tych kwestii samodzielnie, zrobi to sąd – rejonowy, jeśli toczy się postępowanie nieprocesowe dotyczące uregulowania kontaktów, lub okręgowy – jeśli toczy się postępowanie rozwodowe.
Kontakty z dzieckiem to nie tylko prawo, ale też obowiązek
Z punktu wodzenia naszych Klientów najistotniejsze jest to, że utrzymywanie kontaktów z dzieckiem uznawane jest za prawo i obowiązek rodziców – niezależnie od tego, czy posiadają pełnię władzy rodzicielskiej, czy została ona ograniczona lub zostali jej pozbawieni. Takie stanowisko reprezentuje Sąd Najwyższy w wyroku ogłoszonym 8 września 2004 roku (IV CK 615/03), w którym czytamy, że osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej, w związku z czym prawo do niej mają także rodzice, którzy tą władzą nie dysponują.
Nie tylko rodzice
Ponadto, ustalenia kontaktów z dzieckiem mogą domagać się inne bliskie mu osoby: bracia i siostry, dziadkowie, spokrewnieni w linii prostej, czyli macocha, ojczym, żona dziadka, mąż babci, a także te osoby, które przez dłuższy czas pełniły pieczę nad dzieckiem. Przy ustalaniu kontaktów sąd będzie kierował się interesem dziecka oraz jego prawem do pozostawania w kontakcie ze znaczącymi dla niego osobami.
Sądowe rozstrzygnięcia
Orzeczenie sądu w przedmiocie kontaktów z dzieckiem szczegółowo określa:
- miejsce pobytu małoletniego, czyli pieczę jednego z rodziców,
- sposób kontaktów z drugim rodzicem z uwzględnieniem: dnia tygodnia, godzin, czasu w okresie świąt bożonarodzeniowych, wielkanocnych, w czasie wakacji, a także możliwości zabrania dziecka poza miejsce zamieszkania.
Rodzic mający prawo do kontaktów z dzieckiem zobowiązany jest do przestrzegania terminów i kwestii dotyczących miejsca spotkań; z kolei rodzic sprawujący pieczę ma obowiązek realizować postanowienia zgodnie z przedstawionymi mi ustaleniami.
Okiem prawników z białostockiej kancelarii
Często w wyniku zaognionego konfliktu między byłymi małżonkami lub „rozgrywek” między nimi, kontakty z dzieckiem nie przyjmują ustalonej sądownie formuły. Jeśli jedno z rodziców nie zgadza się z orzeczeniem sądu, może świadomie nie respektować zawartych w nim postanowień, utrudniając realizację kontaktu drugiego rodzica (lub członka rodziny) z dzieckiem. Przykładami takich sytuacji są:
- zakłócanie spotkań,
- nieprzygotowanie dziecka do spotkania czy nocowania u drugiego rodzica,
- opóźnianie wydania dziecka,
- wyjazdy poza miejsce zamieszkania w terminach spotkań.
W ostateczności dochodzi do odmówienia wydania dziecka.
Z drugiej strony również pojawić się mogą nadużycia obejmujące:
- samowolne przedłużanie czasu spotkania,
- nieodwożenie dziecka na czas do rodzica sprawującego pieczę.
Jeśli takie sytuacje mają miejsce, należy zadbać o to, by mogły zostać poświadczone lub udokumentowane. Służy temu:
- wezwanie kuratora sądowego i policji na miejsce, w którym miało dojść do spotkania o określonej porze,
- wniesienie powództwa o egzekwowanie kontaktów.
W części drugiej artykułu o utrudnianiu kontaktów z dzieckiem przybliżymy przebieg procedury prawnego rozwiązywania sytuacji, w której utrudniane są kontakty z dzieckiem. Porad udziela adwokat Urszula Zajko.
Przeczytaj również: Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – konsekwencje i możliwości postępowania, cz. 2
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co zrobić, jeśli drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem?
W przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem można wezwać kuratora sądowego i policję na miejsce spotkania oraz wniesienie powództwa o egzekwowanie kontaktów.
Jakie są moje prawa w zakresie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie?
Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem jest uznawane za prawo i obowiązek rodziców, nawet jeśli nie posiadają pełni władzy rodzicielskiej. Orzeczenie sądu szczegółowo określa sposób i zakres kontaktów.
Kto inny niż rodzice może domagać się ustalenia kontaktów z dzieckiem?
Inne osoby bliskie dziecku, takie jak bracia, siostry, dziadkowie, spokrewnieni w linii prostej (np. macocha, ojczym, żona dziadka, mąż babci) oraz osoby, które przez dłuższy czas pełniły pieczę nad dzieckiem, mogą domagać się ustalenia kontaktów.
Jakie są przykłady sytuacji, w których jeden z rodziców utrudnia kontakt z dzieckiem?
Przykłady takich sytuacji to: zakłócanie spotkań, nieprzygotowanie dziecka do spotkania, opóźnianie wydania dziecka, wyjazdy poza miejsce zamieszkania w terminach spotkań oraz odmowa wydania dziecka.
Co robić, jeśli wystąpią nadużycia ze strony rodzica mającego prawo do kontaktów z dzieckiem?
W przypadku nadużyć, takich jak samowolne przedłużanie czasu spotkania czy nieodwożenie dziecka na czas do rodzica sprawującego pieczę, ważne jest, aby sytuacje te były poświadczone lub udokumentowane, np. przez wezwanie kuratora sądowego lub policji.