Zaprzeczenie ojcostwa to proces prawny, który ma na celu obalenie domniemania, że mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Może to mieć istotne konsekwencje zarówno dla ojca, jak i dla dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda procedura oraz jakie skutki niesie ze sobą uznanie powództwa przez sąd. W przypadku spraw o ustalenie ojcostwa, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który zadba o prawidłowy przebieg postępowania.
Zaprzeczenie ojcostwa – kiedy jest możliwe?
Domniemanie ojcostwa dotyczy sytuacji, w której dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub w ciągu 300 dni od jego ustania. Jeśli jednak istnieją podstawy do uznania, że mąż matki nie jest biologicznym ojcem dziecka, może on wnieść do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa.
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mogą złożyć:
- mąż matki – w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka,
- matka dziecka – w ciągu 6 miesięcy od porodu,
- samo dziecko – po ukończeniu 18. roku życia, ale nie później niż do 21. roku życia,
- prokurator – jeśli zachodzi ważny interes społeczny.
W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa kluczowym dowodem jest wynik badań DNA, który może jednoznacznie wykluczyć biologiczne pokrewieństwo.
Jakie skutki wywołuje zaprzeczenie ojcostwa?
Gdy sąd uzna powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, powoduje to:
- ustanie obowiązku alimentacyjnego – domniemany ojciec przestaje być zobowiązany do łożenia na utrzymanie dziecka,
- zmianę nazwiska dziecka – jeśli matka lub samo dziecko zdecydują się na taką zmianę,
- wygaśnięcie praw i obowiązków rodzicielskich,
- brak dziedziczenia – dziecko traci prawo do spadku po mężczyźnie, którego ojcostwo zostało zaprzeczone.
Wsparcie prawne w sprawach o ustalenie ojcostwa
Profesjonalne wsparcie w zakresie zaprzeczenia lub ustalenia ojcostwa w Białymstoku zapewnia Kancelaria Adwokacka Urszuli Zajko. Profesjonalne wsparcie adwokata jest w tym przypadku bardzo ważne ze względu na fakt, że procedury związane ze sprawami z tego zakresu wymagają znajomości przepisów prawa rodzinnego oraz właściwego przygotowania dokumentacji. Dzięki pomocy specjalisty wszystkie kwestie zostaną przeprowadzone sprawnie i skutecznie. Adwokat pomoże w skompletowaniu dowodów, reprezentacji przed sądem oraz zadba o interesy swojego klienta na każdym etapie postępowania.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych z ojcostwem, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki prawne.