Rozwód należy do tych wydarzeń w życiu człowieka, kiedy pomocna może się okazać asysta adwokata. Wynika to z tego, że samo podjęcie decyzji o rozwodzie odbywa się oczywiście na płaszczyźnie osobistej, ale już wszystkie kroki formalne mają charakter zinstytucjonalizowany. Nie jest więc oczywiste, że do rozwodu dojdzie, przeciwnie – sąd może oddalić powództwo o rozwód. W jakich okolicznościach może się tak stać?
Uzyskanie rozwodu nie jest oczywiste
By formalnie zakończyć małżeństwo, muszą zaistnieć pozytywne przesłanki rozwodowe, które opisywane są przez art. 56 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wynika z nich, że podstawą – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rozwodem cywilnym bez orzekania o winie lub z takim orzeczeniem – musi być zupełny i trwały rozkład pożycia w postaci jednoczesnego i nieodwracalnego zerwania więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Stwierdzenie zerwania tych więzi nie działa jednak automatycznie, bowiem jeśli wystąpi choć jedna z negatywnych przesłanek rozwodowych, sąd nie orzeknie zakończenia małżeństwa. Wynika to z zapisów zawartych w art. 56 § 2 i 3 k.r.o., które przewidują trzy sytuacje pozwalające na oddalenie powództwa o rozwód.
W praktyce oznacza to więc, że sąd oddali pozew o rozwód, jeśli zaistnieją trojakie okoliczności, którym przyjrzymy się teraz bliżej.
Do rozwodu może nie dojść, kiedy…
Przepisy niedopuszczające do orzeczenia rozwodu są wyrazem opiekuńczej roli państwa. Stawiają one wyżej dobro dzieci i zasady współżycia społecznego. Mają one decydujące znaczenie w trzech konkretnych sytuacjach.
- Pierwszą z nich jest negatywny wpływ rozwodu na dobro wspólnych, małoletnich dzieci małżonków. Będzie to miało miejsce, kiedy w wyniku orzeczenia rozwodu potrzeby materialne, a także moralne dzieci będą zaspokajane w mniejszym stopniu. Sąd zwraca także uwagę na to, czy rozwód nie wpłynie ujemnie na więzi między dziećmi i tym rodzicem, z którym nie będą one stale przebywać.
- Druga sytuacja zachodzi wówczas, kiedy orzeczenie rozwodu stałoby w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, czyli powszechnie przyjmowanymi wartościami. Wskazać tu można okoliczności, w których ten z małżonków, który nie wnosił o rozwód, mógłby ucierpieć z powodu jego orzeczenia, co miałoby miejsce na przykład, gdyby osoba ta była chora i wymagała stałej pomocy.
- Trzecią sytuacją jest ta, kiedy o rozwód występuje małżonek winny rozkładu małżeństwa, przy czym druga storna wyraża odmowę .
Należy też pamiętać o tym, że w oczach sądu małżeństwo jest wypadkową okoliczności dynamicznych, każdorazowo wymagających zindywidualizowanego rozpatrzenia.
Przeczytaj również: Rozwód cywilny bez orzekania o winie
Nie tak szybko z drugim pozwem
Istotne jest, by mieć świadomość tego, że oddalenie pozwu rozwodowego powoduje, że sąd będzie mógł orzekać w tej sprawie dopiero, kiedy zmianie ulegną okoliczności, które wpłynęły na oddalenie powództwa, co wpływa na wydłużenie całego procesu. Dlatego warto skonsultować się z adwokatem rozwodowym, by przygotować pozew tak, by nie pozostawiał wątpliwości interpretacyjnych.