Adwokaci są różni, w różnych dziedzinach prawa się specjalizują, mają różne style postępowania na sali sądowej i z różnym skutkiem walczą o prawa swoich klientów. Jak wybrać osobę, która będzie naszym pełnomocnikiem i pomoże zażegnać spór szybko, sprawnie oraz z minimalnym udziałem sądu? Na początek należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Zawodowe cechy dobrego adwokata

Współpraca z adwokatem Białystok

  • Kompetencje – podstawową sprawą jest specjalizacja. Prawo jest rozległą dziedziną wiedzy, zbudowaną na niuansach i zawiłościach, które poznaje się nie tylko w czasie studiów prawniczych, ale także później w czasie aplikacji i przez cały czas trwania praktyki. To wymagający zawód, do wykonywania którego nie wystarczy opanowanie znajomości kodeksów, ale konieczne jest też doświadczenie. Dobrze jest poszukać informacji w Internecie na temat adwokata, z którym chcemy współpracować. Dobry prawnik będzie też miał dobrą opinię „na mieście”, więc jeśli znamy jakieś nazwisko z polecenia, warto się mu przyjrzeć bliżej. Należy pamiętać o tym, że nie ma ludzi, którzy znają się na wszystkim, a prawnik, który twierdzi, że jest w stanie poprowadzić każdą sprawę, nie jest godny zaufania.
  • Profesjonalizm – wiąże się z niezależnością działania. System prawa, obowiązujący w naszym kraju, stanowi, że natura zawodu adwokata sprzeczna jest z pozostawaniem pod wpływem osób trzecich – prywatnych czy instytucji państwowych. Adwokat podlega tylko poleceniom klienta, którego jest pełnomocnikiem.
  • Dyskrecja – wynika z tego, że adwokaci objęci są tajemnicą zawodową, która – zgodnie z prawem – obowiązuje przed sądem oraz innymi instytucjami państwowymi. Oznacza to, że wszystkie informacje, które wyjawia klient adwokatowi, zostają między nimi i to klient decyduje, które z nich mogą być ujawnione. W ten sposób budowane jest zaufanie, dające klientowi pewność, że adwokat będzie działał wyłącznie w jego interesie i na jego korzyść.
  • Lojalność – prawnik świadczący usługi prawne powinien swoje działania podporządkować ochronie praw swojego klienta, wykorzystując przysługujące mu środki prawne.

Charakterologiczne cechy dobrego prawnika

  • Praktycyzm – dobry adwokat wie, że każde działanie powinno być ukierunkowane na cel. Z taką świadomością prawnik będzie działał tak, by – nie generując zbędnych kosztów finansowych i emocjonalnych – doprowadzić do korzystnego dla klienta rozwiązania jego sprawy.
  • Kontaktowość – łatwość nawiązywania kontaktów jest w zawodzie adwokata konieczna. Chodzi tu o kontakty z klientami, świadkami, pracownikami administracji sadowej oraz instytucji wspomagających pracę prawników, którzy przy pewnego typu sprawach korzystają z pomocy agencji detektywistycznych, psychologów, mediatorów.
  • Empatia – to jedna z najbardziej docenianych przez klientów cech dobrych adwokatów. Empatia, która pozwala im wczuć się w ich położenie, sprawia, że prawnik staje się autentyczny w udzielaniu pomocy i zapewnianiu ochrony prawnej osobom, które w wyniku splotu różnych okoliczności zostały poszkodowane.

Kancelaria adwokacka z polecenia

Ta lista to naturalnie dopiero początek. Ale jeśli adwokat, z którym mamy zamiar współpracować, zostanie pozytywnie zweryfikowany pod tym kątem, zyskujemy pewność, że jest on godny zaufania. Białostoczanie docenili już przymioty mecenas Urszuli Zajko, specjalizującej się w prawie rodzinnym. Od lat świadczy ona swoje usługi z zaangażowaniem i oddaniem, wykonując swoją pracę z pasją i zdobywając nowe kwalifikacje i poszerzając swoje kompetencje, o czym przeczytać można w artykule Zasady dobrych mediacji cz. 1 oraz Zasady dobrych mediacji cz. 2 – zapraszamy do lektury.